Şagi Halı Yıkama

Şagi (shaggi) Halı Yıkama

Şagi kabarık, tüylü anlamında kullanılan bir kelimedir. Türkçede halı çeşitlerinden birine verilen addır. Kabarık, tülü halı anlamında kullanılır. Şagi halıların temizliği diğer halılara göre daha zordur. Çünkü yıkama aşamasında halıların dibine ulaşılması güç ve zor olduğu için temizlenmesi de zordor.

Şagi halı nasıl yıkanır?

Şagi halılar öncelikle gözle görülür yabancı maddelerden arındırılır. Yıkama aşamasında halı fırçası orta sertlikten bir üstü kullanılır. Bu fırça 360 derece dönme  esnasında halı ipliklerini de otomatikman 360 derece  öndüreceğinden halı diplerine kadar ulaşmaktadır. Kullanılan hal şampuanı da bu halılara göre seçildiğinde mükemmel bir temizlik yapılmış olur. Bir başka detay da halının büyüklüğü, Şagi halılar ortalama 2 m2 civarında olmaktadır. Fakat istisnai durumlarda bu ölçü büyüyebilir. Normalden büyük halılar halı yıkama makinesine sığmayacağı için el makineleri ile yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Shaggy (şagi) halıları uzun ipliklerinden dolayı kirlendiği geç fark edilir. Makine ve step halılarından daha erken yıkanmasında fayda vardır. Çünkü kirler halının iplikleri arasında rahatlıkla ilerlemekte ve gözle görülmemektedir. Diğer halılardan daha kıza zamanda halının yakanması avantaj sağlayacaktır.

Ataşehir halı yıkama olarak her çeşit halı yıkadığımız gibi şagi halıları da yıkamaktayız.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi halı iplikleri uzun ve tüylüdür. Resme dikkat edilecek olursa ipliklerin dibi yoğunluktan dolayı gözükmemektedir. Kirlerin ve mikropların kısa zamanda üreyebilmeleri için elverişli bir ortam oluşmaktadır. Bu yüzden şagi halılarımızı yıkarken daha titiz davranmalıyız.

Şagi halılar genelde yumuşak oldukları için dokunduğumuzda hoş bir his vermekte ve bu yüzden sıklıkla tercih edilmektedir. Bu hissi uzun süre yaşayabilmek içn halıların profesyonel ekiplerce yıkanması gerekir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız